Ostukorv

Ostukorvis tooteid ei ole

Husqvarna pressiteade 01.04.2022

Husqvarna tulevikunägemus: robotniidukist saab nutikas hobiaednik. Juba 10 aasta pärast võivad robotniidukid olla võimelised koguma andmeid targa kodu seadmetelt ja teistelt ümbruskonnas töötavatelt robotniidukitelt, rääkis Husqvarna innovatsioonitiim kolmapäeval toimunud Husqvarna globaalsel pressiüritusel. Järgmisel aastal toob Husqvarna turule aga esimese piirdekaablita töötava robotniiduki, mis on mõeldud kodukasutusse. 

Husqvarna innovatsioonijuht Patrik Jägenstedt rääkis toimunud üritusel, et tänapäevaseid tehnoloogiaid kasutades on võimalik muuta robotniidukid järgmise 10 aasta jooksul oluliselt nutikamateks. ”Tehisintellekti ja pilvandmetöötluse võimalusi kasutades saab teha robotniidukitest targad hobiaednikud. Tuleviku robotniiduk on tehisintellekti poolt juhitud masin, mis oskab muru niitmisel teha selliseid valikuid, mis toetavad tervikuna kogu aeda ja selle bioloogilist mitmekesisust. Lisaks on selline niiduk võimeline muutma oma töörežiimi vastavalt aiaomaniku muutuvale päevakavale ja harjumustele,” ütles Jägenstedt.

”Rohkem kui 25 aastat tagasi tõi Husqvarna turule maailma esimese täisautomaatse robotniiduki. Sellest ajast alates on Husqvarna olnud robotniidukite innovatsiooni eestvedajaks ning neid masinaid aina nutikamaks ja funktsionaalsemaks arendanud. Aiaomanikke võib rõõmustada see uudis, et juba 2023. aastal tuleb Husqvarna turule uue Automower robotniidukiga, mis ei vaja piirdekaableid ning millel on veelgi parem objektide vältimise ja erineva maastikuga toimetuleku võimekus,” lisas Jägenstedt.

Järgmise põlvkonna robotniidukitele lisatakse aga tipptasemel andurid, kaamerad ja teised tehnoloogiad, mis võimaldavad neil koguda ja töödelda väga suuri andmemahte. ”Tuleviku muruniidukid võivad koguda teavet näiteks teistelt naabruses toimetavatelt robotitelt ning selle põhjal saada põhjaliku ülevaate kogu piirkonna taimestikust ja ka loomastikust. Neid andmeid arvesse võttes suudab robotniiduk optimeerida enda niitmisprogramme, et olemasolevaid ökosüsteeme kõige paremini toetada,” selgitas Jägenstedt ning lisas, et tuleviku niidukid oskavad koguda andmeid ka majas olevatelt targa kodu seadmetelt ja anduritelt, näiteks selleks, et lugeda ilmateadet või saada infot kastmissüsteemidelt.

Kuigi Husqvarna robotniidukid pakuvad juba täna võimalusi bioloogilise mitmekesisuse toetamiseks, näiteks digitaalsete välistustsoonide kaudu, siis tulevikus võivad robotniidukid need valikud teha iseseisvalt ja täiesti automaatselt. ”Oletame, et teie ja naabrite aedades on taimed, mis tolmeldavad erinevatel aegadel.  Järgmised robotniidukid oskavad selliseid andmeid koguda ja neid arvesse võtta ning iseseisvalt muuta oma niitmisrežiimi, et näiteks mesilaste ja teiste putukate tööd mitte häirida,” rääkis Jägenstedt.

Elu muudab mugavamaks ka see, et uued robotniidukid oskavad sujuvalt kohanduda oma ”peremehe” harjumustega. ”Erinevate andurite ja tehisintellekti abil suudab robotniiduk analüüsida teie käitumist ja harjumusi ning enda režiime vastavalt kohandada. Näiteks oskab selline robotniiduk iseseisvalt tuvastada, kas kasutate oma aeda lõõgastumiseks, treenimiseks või mängimiseks ning hoiab ise eemale, et teid mitte segada,” kommenteeris Jägenstedt.

Avalike andmete kasutamisel laienevad robotniiduki navigeerimisvõimalused tõenäoliselt teie aiast ka väljapoole. ”See muudab teie aiaga külgnevate alade niitmise lihtsamaks ning loob võimaluse isegi teie naabrite abistamiseks ja nende muru hooldamiseks, kui teie robotil on vaba võimsust,” lisas Husqvarna innovatsioonijuht.

Vaata videot Husqvarna robotniidukite tulevikunägemusest SIIN.