Kõigil koduomanikel tuleb ette olukordi, kus on vaja mootorsaagi ehk kettsaagi kasutada. On see siis aias olevate puude hooldamine, aia ümber kujundamine või küttepuude tegemine. Iseasi, kas seda peaks ise tegema. Saab alati tellida ka teenusena. Neile, kes soovivad selle töö ise ära teha, on siin väike juhis, kuidas saagi valida ja kasutada.
KUIDAS VALIDA?
1. Mugavus ja kasutusvaldkond
Kõigepealt, nagu iga tehnika puhul, mõtle hoolega läbi, milleks sul saagi vaja on. Kas plaanid aeg-ajalt oma aias puid hooldada või lähed ka metsa puid langetama. Erineva töö jaoks on erinevad mudelid. Saag peab töötades ka mugav olema. Proovi, kuidas kettsaag istub käes.
2. Võimsus ja kaal
Mida vähem kogemusi, seda kergem võiks olla saag, kuna seda on lihtsam käsitseda. Kaal on oluline tegur ka sae ajalise kasutuse mõttes – kui ikka on vaja terve päev kettsaega töötada, siis tuleb sellega arvestada. Lisaks kaalule on määravaks teguriks kindlasti ka jõudlus. Mida raskem töö, seda suurema võimsusega saag on vajalik.
3. Bensiini- või akutoitega
Järjest rohkem räägitakse kodu- ja aiatehnika puhul akutehnikast. Metsas töötamiseks on endiselt bensiinimootoriga kettsaag veel populaarsem, ent koduaias töötades on kindlasti mugavam kasutada akusaagi. See on kergem, vaiksem ja keskkonnasõbralikum. Võimsus on bensiinimootori analoogidega võrdne. Kui omada mitut akut, siis saab katkematult tööd teha vajadusel terve päeva Selleks on vaja jooksvalt üks aku laadijas hoida. Kui seadmes aku tühjaks saab, saab kohe uue asemele panna ning eelmise laadima. Lisaboonuseks on samade akude kasutamine ka teistel aiatehnika toodetel (kui tegemist sama firma toodetega).
4. Ohutus
Kettsaagi loetakse maailmas üheks ohtlikumaks tööriistaks. Tänapäeva mootorsaagidel on tehase poolt juba integreeritud mitmeid riske vähendavaid ohutusfunktsioone. Tee need endale selgeks ja võrdle erinevaid. Varem testitud kaitsefunktsioonid võivad päästa elusid. Koos kettsae ostuga mõtle kohe ka turvavarustuse peale. Võid küll võtta kodus maha ühe puu või mõned oksad – aga võib juhtuda, et just see üks oks kukub valesse kohta või komistades tekib jala vigastamise oht. Seega, muretse endale kiiver, kaitsepüksid või -säärised, saekaitsega kindad ja turvasaapad.
KUIDAS KASUTADA?
„Kuidas käivitada mootorsaagi?“ on üks enam otsitud fraas Google keskkonnas metsatehnika valdkonnas. Järelikult on asi segaseks jäänud. Kordame siin tähtsama üle.
KÜLMA MOOTORI PUHUL:
• Pane ketipidur peale.
• Kui mudelil on dekompressiooni klapp – vajuta alla.
• Sule õhuklapp. Kui saag on varustatud kütusepumbaga, vajuta paar korda kütuse etteandepumpa.
• Maas käivitamise puhul – aseta parem jalg tagumise käepideme sisse ja hoia vasaku käega eesmisest käepidemest tugevalt kinni. Sae käivitamine jalgade vahel – aseta tagumine käepide reite vahele ja parema põlve õndlasse. Hoia vasaku käega eesmisest käepidemest tugevalt kinni.
• Tõmba parema käega käivituskäepidet. Korda, kuni mootor „lubab“.
• Ava õhuklapp (poolgaas) ja tõmba, kuni saag käivitub.
• Anna gaasi, nii et mootor jääks tööle tühikäigul ning seejärel vabasta ketipidur.
SOOJA MOOTORI PUHUL:
• Kuna mootor on soe, käivitub see ilma õhuklapita.
• Järgi ülaltoodud juhiseid välja arvatud õhuklapiga seotud jutt.
• Kui mootorit on raske käivitada, rakenda poolgaas. Poolgaasi funktsiooni kasutamiseks tuleb esmalt sulgeda õhuklapp ja seejärel uuesti avada ilma gaasipäästikut vajutamata.
AKUSAE PUHUL:
Vajuta käivitusnuppu!
Jutt sai pikk ja esmapilgul keeruline. Tegelikult pole kettsae kasutamine keeruline, kui toode on õigesti valitud, töövõtted selged ja turvavarustus seljas. Selleks et päris kindel olla, et tooted saavad õiged ja vajadustele sobivad, soovitan alati küsida abi metsatehnika müüja käest.
Tanni kauplus on Husqvarna edasimüüja, kettsaagidega tutvu SIIN